SŁOWNIK SKUTECZNEJ DIETY, czyli trochę wiedzy






Ciekawe, czy kiedykolwiek policzyłaś ile razy zaczynałaś dietę, ile kilogramów w skutek stosowania zgubiłaś, a ile wróciło.
Pewien nieżyjący już niestety kucharz, dziennikarz i publicysta, znany ze swej sylwetki powiedział, że w swoim życiu zgubił PÓŁ TONY !!!.
A TY ?

Warto zatem bliżej się przyjrzeć problematyce jedzenia, powstawania nadwagi i otyłości.
Pora na SŁOWNIK SKUTECZNEJ DIETY
PUSTE KALORIE - te składniki pożywienia, które dostarczone organizmowi powodują krótkofalowy przyrost energii, nie prowadząc do jej efektywnego spalania w procesie przemiany materii. W wyniku tego we krwi oraz komórkach narządów, a co za tym idzie w tkankach i samych narządach gromadzą się wszelkie związki, które najprościej można nazwać ubocznymi skutkami przemiany materii, lub złogami. Organizm po pewnym czasie je wydala, ale często takie niespożytkowane kalorie mogą prowadzić do zaburzeń w pracy wielu narządów, między innymi trzustki, wątroby, także serca i układu wieńcowego. Puste kalorie zawierają się m.in. w produktach zawierających sacharozę (np. słodycze). Źródło Wikipedia
KALORIE - potoczne użycie kaloria znacznie odbiega od faktycznego znaczenia tej jednostki fizycznej. Mimo że używane jest słowo kaloria, to wartości kaloryczne produktów żywnościowych są podawane nie w kaloriach ale w kilokaloriach (skrót kcal), czyli tysiącach kalorii. Określenie ilości kalorii w produktach żywnościowych wyraża ilość energii, którą przeciętnie przyswaja ludzki organizm przy spożyciu takiego produktu. Taka żywnościowa energia jest później wykorzystywana do podtrzymania funkcji życiowych i aktywności Źródło Wikipedia
KALORIE NIE SĄ RÓWNE KALORIOM - Dziś się uznaje, że organizm inaczej przyjmuje 100 kalorii przyjmowanych z białego cukru czy oliwy, lub warzyw czy owoców. To z jakiego pożywienia pochodzą kalorie ma bowiem znaczenie

WĘGLOWODANY - są źródłem ok. 50% dziennej wartości energetycznej spożywanych pokarmów. Tak było kiedyś jak i obecnie. Poza owocami i miodem człowiek spożywał przez całe wieki - zboża, produkty skrobiowe i strączkowe. Cechą charakterystyczną jest ich powolne przyswajanie i niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi, co hamuje zbyt silny wzrost insuliny. Niestety wynalezienie metody pozyskiwania cukru z trzciny cukrowej i buraków spowodowało zmiany w żywieniu i w efekcie zalew produktów słodkich, zawierających łatwo przyswajalne węglowodany.
Węglowodany są potrzebne osobom pracującym fizycznie, sportowcom, młodzieży w okresie dojrzewania.
Nie są tak potrzebne większości społeczeństwa prowadzącego siedzący tryb życia.
1 gram węglowodanów to tylko 4 kalorie. Jednak dziennie spożywamy o wiele za dużo węglowodanów niż potrzebuje nasz organizm.
Najczęściej węglowodany są pożywne, mają bardzo dobry smak, są słodkie i lubiane. Wiadomo, wszystko co słodkie jest lubiane przez większość ludzi.
- Biały cukier, słodycze, cukierki i inne wyroby cukiernicze są kaloryczne i bardzo szybko przyswajalne.
- Produkty skrobiowe - bardzo bogate w węglowodany. Zaliczają się do nich: produkty mączne, pieczywo, makarony, ziemniaki, groch, fasole, soczewica, bób
- Owoce - najbardziej bogate w węglowodany są banany, czereśnie, winogrona,
Niewielkie ilości węglowodanów znajdziesz w owocach najbogatszych w antyoksydanty i oleju lnianym, naturalnym spalaczu tłuszczu.
- Omega 3
- Alkohole i wina - również bardzo bogate w węglowodany
- kremy na wyszczuplanie, ujędrnienie, cellult i rozstępy oraz na powiększenie i ujędrnienie biustu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i wpis. Będzie mi miło Cię odwiedzić jeśli zostawisz do siebie kontakt. Pozdrawiam.

Blog Widget by LinkWithin

JESTEŚ NA DIECIE? JESTEŚ NA DIECIE DUKANA? PAMIĘTAJ O SWOJEJ SKÓRZE

JESTEŚ NA DIECIE? JESTEŚ NA DIECIE DUKANA? PAMIĘTAJ O SWOJEJ SKÓRZE
BEZ NADMIARU ROZCIĄGNIĘTEJ SKÓRY PO DIECIE