Cellulit, rozstępy, zwisająca skóra po odchudzaniu, pękające naczynka, i inne problemy związane z odchudzaniem i po odchudzaniu.


Cellulit jako defekt kosmetyczny XXI wieku
Coraz więcej kobiet, a nawet mężczyzn cierpi z powodu cellulitu. Główną przyczyną powstawania zmian są zaburzenia równowagi hormonalnej tzw. hiperestrogenizm, pojawiający się w okresie dojrzewania, nasilający się w okresie ciąży, przed menopauzą, bądź podczas stosowania doustnej antykoncepcji. Nadmiar estrogenów wpływa negatywnie na naczynia krwionośne i limfatyczne prowadząc do wzrostu ich przepuszczalności i zatrzymywania wody w organizmie, jak również do zaburzeń mikrokrążenia w tkance podskórnej. W tkance łącznej odkłada się coraz więcej szkodliwych składników, takich jak: uboczne produkty metabolizmu komórek, toksyny, proteiny i wolne kwasy tłuszczowe. Zatamowanie obiegu płynów oraz tworzenie się mikrotętniaków prowadzi do zagęszczenia tkanek, zwiększenia ilości włókien kolagenowych i osłabienia elastyczności skóry. Dolegliwość ta wiąże się również z nadmiarem tłuszczu w tkankach. W końcowym stadium cellulitu występuje sklerotyczne zagęszczenie tkanek, towarzyszą temu wyraźnie widoczne objawy „pomarańczowej skórki" , skóra jest mniej elastyczna, często sucha i chłodna. Cellulitem objęte są najczęściej te partie ciała, które posiadają najwięcej komórek tłuszczowych a mianowicie: uda, pośladki, czasami biodra, rzadziej ramiona i plecy. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu cellulitu są: otyłość, reumatyzm, nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu, przemęczenie, stresy, nikotyna. Jak odróżnić tkankę cellulitową od zwykłego nadmiaru tłuszczu? Jeśli dwoma palcami, kciukiem i palcem wskazującym ściśniemy niewielki fragment skóry i tkanki podskórnej to przy zwykłej otyłości skóra pozostaje gładka, natomiast przy cellulicie skóra swoją budową przypomina powierzchnię skórki pomarańczy, traci gładkość, staje się pofałdowana i nierówna. W przypadku bardzo zaawansowanego cellulitu pofałdowanie na skórze daje się zauważyć bez przyciskania i przypomina pikowaną kołdrę. Obecnie przyjmuje się, że cellulit jest niezapalną zmianą w podskórnej tkance tłuszczowej, oraz że stanowi duży defekt kosmetyczny trapiący ogromne rzesze kobiet. Powstaje pytanie, co same kobiety mogą zrobić dla poprawy wyglądu skóry przy skłonnościach lub istniejącym już cellulicie? Terapia cellulitu wymaga kompleksowego podejścia do problemu. Powinna ona obejmować dietę oczyszczającą organizm, gimnastykę i zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Warunkiem powodzenia kuracji jest konsekwentne i regularne stosowanie kompleksowego programu:
l DUŻO PIJ
Duża ilość płynów wypłucze z organizmu złogi zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Najlepiej pij wodę mineralną niegazowaną lub rozcieńczone wodą soki owocowe, minimum 1.5 do 2.0 litrów dziennie. Zażywaj suplement, który wspomaga nerki w usuwaniu toksyn
l POPRAWA UKRWIENIA
Twoja skóra jest odpowiednio ukrwiona, jeśli ją regularnie szczotkujesz, masujesz okrężnymi ruchami, od dołu ku górze, zawsze w kierunku serca. Wskazane są również masaże specjalnymi urządzeniami wykonywane oczywiście przez specjalistów.
l ĆWICZ
Staraj się pozostać sprawna! Znajdź taką dyscyplinę, którą będziesz trenować chętnie i regularnie, zalecam gimnastykę, pływanie, jazdę na rowerze lub biegi.
l ZDROWY STYL ŻYCIA
Dużo snu i pełnowartościowe żywienie:
Przedkładaj świeżą żywność nad produkty konserwowane. Unikaj tłuszczu, cukru, potraw mącznych. Regularne wydalanie zapobiega osadzaniu się zbędnych produktów przemiany materii w tkance łącznej. Dlatego spożywaj produkty balastowe: produkty pełnoziarniste, jarzyny, owoce, sałatki. Ogranicz spożycie kawy, alkoholu i palenie papierosów.
l ZABIEGI ANTYCELLULITOWE
Celem zabiegów jest przede wszystkim usuwanie cellulitu a także przekrwienie i ujędrnienie skóry.

Nazwa CELLULIT po raz pierwszy pojawiła się w języku francuskim w formie cellulite i szybko zaczęła być używana w innych językach. Cellulit w początkowym stadium jest defektem estetycznym, który polega na nieprawidłowym ukształtowaniu tkanki tłuszczowej pod skórą. Jest to zmiana bez stanu zapalnego, powstająca w efekcie przyrostu komórek tłuszczowych lub wzmożonego ich podziału, przez co zwężają się drobne naczynia krwionośne, których zadaniem jest doprowadzenie substancji ożywczych i tlenu oraz odprowadzenie produktów przemiany materii. Zaburzeniu ulega ukrwienie i w rezultacie następuje osłabienie metabolizmu w podskórnej tkance tłuszczowej, co objawia się jej nierównomiernym rozłożeniem pod skórą. Lekarze mówiąc o cellulicie często używają określeń: gynoid lipodystrophy, lipodystrofia typu kobiecego czy obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej, kosmetyczki używają określeń: skórka pomarańczowa, skóra materacowa. Używane często określenie „cellulitis” jest z medycznego punktu widzenia błędne, ponieważ dotyczy ostrego stanu zapalnego tkanki podskórnej. Na cellulit cierpi ok. 80 - 90% kobiet, zaczyna on występować już u nastolatek, zdarza się także mężczyznom.
Skąd bierze się cellulit i kogo może dotknąć?
Cellulit powodują zaburzenia hormonalne polegające na przewadze estrogenów nad progesteronem, co u kobiet ma duży wpływ na gromadzenie tłuszczu w tkance podskórnej (nawet przy zachowaniu niskokalorycznej diety). Dlatego problem cellulitu w 95% dotyczy kobiet, często rozpoczyna się już w okresie dojrzewania i nasila w okresie ciąży. Wpływają na niego również czynniki środowiskowe: wysoko przetworzone potrawy, nadmiar spożywanego tłuszczu i węglowodanów, nadmiar soli, kawy, napojów gazowanych, mało ruchu, co w efekcie powoduje wiotczenie mięśni, przyrost tkanki tłuszczowej i pogorszenie ukrwienia tkanki łącznej. Cellulitowi sprzyjają także częste, gorące kąpiele i nadmiar opalania. Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne (rodzinne i rasowe). Rozwój cywilizacji powoduje obecność jeszcze jednego wielkiego sprzymierzeńca cellulitu – stresu. Problemy emocjonalne, depresja, lęk i złość podnoszą poziom adrenaliny, która bardzo mocno nasila lipogenezę.
Jak powstaje cellulit?
Zadaniem komórek tłuszczowych jest gromadzenie tłuszczu. Z powodu nadmiernego spożycia pokarmu, zaburzeń hormonalnych czy stresu coraz więcej tłuszczu może odkładać się w komórkach tłuszczowych, zwiększa się wtedy ich objętość, dzielą się i powstają nowe. Rozpychające się komórki tłuszczowe uciskają na naczynia włosowate limfatyczne i krwionośne. Zmniejsza się przepływ przez te naczynia, a w konsekwencji rośnie ich przepuszczalność, co powoduje gromadzenie się chłonki i krwi – ten stan nazywany jest mikroobrzękiem lub cellulitem wodnym. Dalsze pogłębianie się tego stanu zaburza możliwość zaopatrywania tkanek w składniki odżywcze. Upośledzony staje się równocześnie proces wydalania produktów przemiany materii. Coraz więcej substancji szkodliwych gromadzi się w tkance łącznej, a komórki tłuszczowe jeszcze bardziej się rozrastają. Jest to tzw. cellulit tłuszczowy. Pogłębiają się trudności z krążeniem krwi i limfy, co objawia się widocznymi zmianami na powierzchni skóry, która, jeśli ściśniemy ją między palcami, wygląda jak skórka z pomarańczy, z czasem zmiany widoczne są już bez ściskania, a dalsze zmiany na powierzchni skóry określane są mianem materaca
– wyraźne nierówności, zasinienia, widoczne rozszerzone naczynka krwionośne... Następuje przerost i stwardnienie włókien tkanki łącznej, coraz więcej naczyń krwionośnych i limfatycznych jest niedrożnych.
Jak walczyć z cellulitem?
Nie czekaj aż zmiany będą nieodwracalne! Cellulitowi można zapobiec:
  1. zweryfikuj swoją dietę – jedz więcej potraw nieprzetworzonych, pożegnaj się z fast foodami, spowolnisz dzięki temu odkładanie się tłuszczu w tkance podskórnej,
  2. wróć do uprawiania sportu, poprawisz krążenie przez ruch – to metoda najskuteczniejsza, najzdrowsza i najtańsza,
  3. już od 14-15 roku życia stosuj preparaty kosmetyczne antycellulitowe,
  4. jeśli widzisz już objawy cellulitu na swojej skórze, regularnie wykonuj elementy automasażu, korzystaj z zabiegów w gabinecie masażu,
  5. korzystaj z zabiegów specjalistycznych, jeśli Twój cellulit nadal się rozwija i lekarz zaleci specjalną kurację (ultradźwięki, masaż pneumatyczny, pole magnetyczne, jonoforeza, masaż tkanki podskórnej itp.).
  6. Unikaj zbyt ciasnych spodni oraz butów na wysokich obcasach - powyżej 5 cm, które utrudnia krążenie.
  7. Unikaj gorących kąpieli, nadmiernego opalania, palenia tytoniu, picia alkoholu, zbyt mocnej kawy i herbaty.
  8. Nie poddawaj się stresowi i negatywnym emocjom.
  9. Regularnie stosuj co najmniej wiosną i jesienią ten program wyszczuplający

Blog Widget by LinkWithin

JESTEŚ NA DIECIE? JESTEŚ NA DIECIE DUKANA? PAMIĘTAJ O SWOJEJ SKÓRZE

JESTEŚ NA DIECIE? JESTEŚ NA DIECIE DUKANA? PAMIĘTAJ O SWOJEJ SKÓRZE
BEZ NADMIARU ROZCIĄGNIĘTEJ SKÓRY PO DIECIE