Zaburzenia odżywiania. Bulimia i anoreksja oraz zespół niekontrolowanego objadania się.


Do najważniejszych zaburzeń psychicznych związanych z odżywianiem należą:
- anoreksja,
- bulimia,
- i tzw. zespól niekontrolowanego objadania się.

Podłoże tych wszystkich zaburzeń jest przede wszystkim psychiczne.
Liczba zachorowań stale rośnie, zwłaszcza wśród nastolatków (a raczej nastolatek), zapatrzonych na modelki i gwiazdy show-biznesu.

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) - najczęściej chorują na nią nastolatki, młode kobiety ograniczając ilość spożywanego pożywienia. Ukrywają swój stan, często doprowadzają się do momentów zagrażających ich życiu. Podłożem jest również brak pewności siebie, zmiany emocjonalne towarzyszące dojrzewaniu. Anorektyczki przeświadczone są o własnej otyłości. Zawsze widzą się, bez względu na wagę, jako osobę grubą. Unikają rozmów o swoim wyglądzie czy sposobie odżywiania. Nawet jeśli udają, że jedzą normalnie, to i tak robią wszystko, żeby się tego spożytego pokarmu pozbyć, stosując środki przeczyszczające, sztucznie wywołując torsje, nadmiernie ćwicząc. Jedzenie i ich wygląd wywołują u nich rodzaj fobii przed otyłością i wstręt do siebie. Powoduje to systematyczne unikanie normalnego odżywiania. U niektórych anorektyczek (wśród nich jest wiele znanych modelek) poziom tłuszczu w organizmie wynosi ok 10% masy ciała, gdy u normalnej, zdrowej kobiety wynosi on 22-26%.
Skutki uboczne anoreksji - zatrzymanie miesiączki, spadek ciśnienia krwi, niedobór witamin i minerałów, pokrywanie się ciała drobnym owłosieniem (meszkiem). W skrajnych przypadkach dochodzi do zatrzymania prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Anoreksja wymaga leczenia . Terapia jest długotrwała i trudna. Czasami wymaga hospitalizacji i karmienia na siłę.

Bulimia (żarłoczność psychiczna) - to naprzemiennie objadanie się a potem próby pozbycia się pokarmu przez środki przeczyszczające, odwadniające, wywoływanie torsji. Najczęściej na bulimię chorują młode kobiety, które boją się otyłości ale nie umieją pohamować się przed
czasami nadmiernym jedzeniem. Często osoby te nie są pewne swojej wartości a nawyki żywieniowe ukrywa przed innymi.
Skutki uboczne bulimii - niedobór witamin, minerałów, choroby układu pokarmowego, choroba wrzodowa, zaburzenia miesiączki, kłopoty z ciśnieniem, krążeniem, odwodnieniem organizmu. Często towarzyszy jej depresja, którą może wywoływać sama bulimia.

Zespół niekontrolowanego objadania się
- jedzenie napadowe. Dotyczy osób obu płci, w każdym wieku. Osoby cierpiące na te przypadłość nie potrafią kontrolować swojego łaknienia. Nie są tu stosowane w nadmiarze środki przeczyszczające lub wymiotne. Niezbędne jest nauczenie się prawidłowego odżywiania, czasami konieczne są środki zmniejszające łaknienie.

Czasami lepiej zastosować łagodniejszą formę odchudzania.
Blog Widget by LinkWithin

JESTEŚ NA DIECIE? JESTEŚ NA DIECIE DUKANA? PAMIĘTAJ O SWOJEJ SKÓRZE

JESTEŚ NA DIECIE? JESTEŚ NA DIECIE DUKANA? PAMIĘTAJ O SWOJEJ SKÓRZE
BEZ NADMIARU ROZCIĄGNIĘTEJ SKÓRY PO DIECIE